To też my! Signum - Optyk Okulista

Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach
8.00-20.00
Kontakt
32 35 000 35
Katowice ul. Bażantów 6C
Strona główna / O firmie / Pogromcy zdrowotnych mitów

Pogromcy zdrowotnych mitów

Lek. Mirosław Mikosiński, urolog

2017-10-16

Obrzezanie to zabieg, który wykonuje się tylko z powodów rytualnych? A może dziecko zawsze rodzi się ze zdefiniowaną płcią? Zdrowotne mity z zakresu urologii dziecięcej obala Mirosław Mikosiński, specjalista urologii dziecięcej z Centrum Medycznego Signum.

Mit: Dziecko zawsze rodzi się ze zdefiniowaną płcią.
Biorąc pod uwagę wygląd zewnętrznych narządów płciowych po narodzeniu dziecka – nie zawsze jesteśmy w stanie jednoznacznie określić, czy urodził się chłopiec czy dziewczynka. Rozwój płci to szereg skomplikowanych procesów, których zaburzenia prowadzą do niezgodności pomiędzy płcią genetyczną, gonadalną, genitalną, somatyczną, hormonalną, mózgową i psychiczną. Dzieci z zaburzeniem różnicowania płci wymagają po urodzeniu opieki wielu specjalistów. Specjalnie dla nich w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach powstał niedawno unikatowy w skali kraju pododdział diagnostyki i leczenia zaburzeń rozwoju płci.

Fakt: Nietrzymanie moczu wywołane śmiechem to wyłącznie przypadłość dzieci.
Ta forma nietrzymania moczu to przypadłość prawie przede wszystkim dzieci, a także nastolatków i jest trudna w leczeniu. Jest na nią jednak lek – metylofenidat stosowany w leczeniu dzieci z ADHD.

Mit: Obrzezanie to zabieg, który wykonuje się wyłącznie z powodów rytualnych.
Wskazania medyczne do usunięcia napletka u chłopców obejmują ciężką postać stulejki, niekiedy usuwamy napletek przy operacji spodziectwa. Obrzezanie to także zabieg higieniczny, ale niepraktykowany szeroko w naszej kulturze. Napletek to siedlisko bakterii, a jego obcięcie obniża ryzyko zakażenia np. HIV i rozwoju procesu nowotworowego. W przypadku obrzezania dziewczynek, co ma miejsce w kulturze niektórych plemion w Afryce, mamy do czynienia z barbarzyństwem.

Mit: Nowotwór jąder to choroba, która występuje wyłącznie u dorosłych mężczyzn.
Niestety, nowotwór jąder występuje już u nastolatków. Jednak – podobnie jak w przypadku dorosłych   – przy wczesnym wykryciu są ogromne szanse na pełne wyleczenie. Trzeba więc od najmłodszych lat uczulać chłopców, że wyczuwalne przez nich w mosznie ciężkie, twarde, niebolesne jądro sprawiające wrażenie ołowianej kuli to znak, żeby jak najszybciej odwiedzić urologa.

Mit: Stulejka u chłopców jest leczona wyłącznie operacyjnie.
Obecnie leczymy łagodne zwężenie napletka sprawiające dyskomfort np. w czasie wzwodu prącia oraz zwężenie ciężkie z blizną napletka – nieoperacyjnie, tj. wcierając maść sterydową, która po około półtora miesiąca uelastycznia wystarczająco skórę napletka, aby bez problemu można go było odprowadzać z żołędzi. Zabieg chirurgiczny plastyki napletka lub jego całkowitego usunięcia czyli obrzezania nadal stosujemy, ale tylko w przypadkach ciężkiego zbliznowacenia napletka po nieskutecznej terapii maścią sterydową.

Fakt: Chłopiec może mieć erekcję od pierwszego miesiąca życia.
Bywa, że rodzice są zmartwieni tym faktem, a wzwód to zjawisko całkowicie naturalne i nie należy się nim przejmować. Erekcja ma miejsce już w okresie płodowym. Erekcja to norma nawet u miesięcznych chłopców. Chłopcy wkraczający w okres dojrzewania mają nocne wzwody, które utrzymują się także o poranku. Świadczy to o podnoszeniu się poziomu testosteronu, męskiego hormonu płciowego, który stymuluje czynności seksualne.

wszystkie
Redagował: Bartek Wnuk 2018-03-23 17:00:22
Drukuj zapisz jako pdf strona główna Odwiedziny: 10161