To też my! Signum - Optyk Okulista

Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach
8.00-20.00
Kontakt
32 35 000 35
Katowice ul. Bażantów 6C
Strona główna / O firmie / Pogromcy zdrowotnych mitów

Pogromcy zdrowotnych mitów

Dr n. med. Agnieszka Krzywicka, gastrolog dziecięcy

2016-12-06

Mity z zakresu gastrologii dziecięcej obala dr n. med. Agnieszka Krzywicka.

Mit. Po obiedzie dziecko musi się napić czegoś ciepłego.

Picie nie może zastąpić jedzenia, dlatego od małego należy uczyć dzieci, że pijemy raczej po zakończeniu posiłku, a nie w jego trakcie. Ważne jest też to, co dajemy dzieciom do picia. To powinien być płyn obojętny, czyli najlepiej woda, która nie powoduje zaburzeń łaknienia. Temperatura tego płynu nie ma większego znaczenia.

Fakt. Dzieci nie powinny jeść grzybów.

Dzieci nie powinny jeść grzybów, bo grzyby nie są niezbędnym elementem diety, a ich spożywanie niesie ogromne ryzyko zatrucia. W przypadku dzieci oznacza ono stan bezpośredniego zagrożenia życia, a trzeba pamiętać, że znalezienie dawcy dla dziecka jest o wiele trudniejsze niż dla dorosłego.

Mit. Kwaśne mleko może zniszczyć u niemowląt kosmki jelitowe.

Wręcz przeciwnie, kwaśne mleko jest bardzo zdrowe. W diecie mniejszych niemowląt nie jest niezbędne, ale nie powinno też szkodzić. W diecie większych niemowląt (od 10 miesiąca życia) wręcz powinny znajdować się produkty oparte na kwaszonym mleku: biały ser, jogurt naturalny lub maślanka.

Fakt. Dla dziecka bardzo ważna jest regularność posiłków.

Dzieci bardzo lubią unormowany rytm posiłków.To najczęściej dorośli zaburzają go przekąskami. Wtedy dziecko nie chce jeść posiłków zasadniczych i dochodzimy do sytuacji, kiedy dieta opiera się głównie na przekąskach.

Mit. Coca-cola jest najlepsza na wymioty.

Jeśli dziecko jest w stanie przyjąć płyn i nie zwymiotować, to każdy osłodzony płyn (cukier przywraca prawidłowy tor biochemiczny) będzie pomagał na wymioty, zwłaszcza jeśli dodatkowo będzie zimny.

Fakt. Dzieci nie powinny jeść cukierków truflowych.

Cukierki truflowe zawierają domieszkę alkoholu, ale dzieci nie powinny jeść nie tylko takich cukierków, ale w ogóle słodyczy. Słodycze są im zupełnie niepotrzebne. Dziecko nieprzyzwyczajone do takiej dużej ilości cukru, samo się z natury nie upomni, wystarczy mu słodycz owoców.

Mit. Dziecko karmione piersią nie potrzebuje dodatkowego źródła witamin.

Aktualne zalecenia zakładają, że dzieci karmione piersią wymagają dodatkowego podawania witamin D i K.

Fakt/Mit. Na biegunkę pomaga gotowana marchewka lub woda z mąką.

Wody z mąką nie polecam, ale gotowaną marchewkę jak najbardziej. Zawiera bardzo dobrą konstrukcję składników dietetycznych: pożądane węglowodany i błonnik. Nie likwiduje jednak przyczyn, lecz niweluje skutki.

wszystkie
Redagował: Grzegorz Goik 2016-12-06 13:40:05
Drukuj zapisz jako pdf strona główna Odwiedziny: 10161