To też my! Signum - Optyk Okulista

Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach
8.00-20.00
Kontakt
32 35 000 35
Katowice ul. Bażantów 6C
Strona główna / O firmie / Pogromcy zdrowotnych mitów

Pogromcy zdrowotnych mitów

Lek. Michał Fryczkowski, urolog

2016-09-23

Mit. Pacjentami urologa są wyłącznie mężczyźni.

Z porad urologów korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Lekarze tej specjalności zajmują się zabiegowym i farmakologicznym leczeniem schorzeń urologicznych, nowotworów czy kamicy, które występują u pacjentów obojga płci.

Fakt/Mit. Wstrzymywanie moczu jest niezdrowe.

Problemem jest nietrzymanie moczu. Wstrzymywanie moczu do momentu, w którym możliwe będzie jego komfortowe wydalenie jest czymś normalnym. Ale oczywiście bez przesady!

Mit. Masturbacja może ochronić mężczyznę przed rakiem prostaty.

Częsta masturbacja może co najwyżej „chronić” przed zapaleniem prostaty, a to z czysto mechanicznego powodu: razem z wydalaniem wydzieliny stercza pozbywamy się obecnych tam bakterii.

Mit. Trzymanie laptopa na kolanach i komórki w kieszeni spodni powoduje niepłodność.

Powtarzając ten mit, pacjenci zwykle mają na myśli promieniowanie, które emitują te urządzenia. Jednakże badania nigdy nie potwierdziły związku z trzymaniem komórki w kieszeni spodni i niepłodnością. Jest natomiast związek między ciepłem emitowanym przez laptopa i obniżeniem płodności, ale dotyczy to wyłącznie ekstremów – sytuacji, które trwałaby miesiącami.

Mit. Częsta jazda na rowerze powoduje niepłodność i choroby układu moczowo-płciowego u mężczyzn.

Nie ma prostego związku przyczynowo-skutkowego, ale faktem jest, że przez miliony mikrourazów mechanicznych kolarze są predestynowani do przerostu czy zwapnień prostaty.

Fakt. Picie piwa zapobiega kamicy nerkowej.

Piwo jest diuretykiem i jego działanie zwiększa diurezę (objętość wydalanego moczu), a więc można powiedzieć, że pośrednio zapobiega kamicy nerkowej. Mam jednak złą wiadomość dla piwoszy, którzy w tych słowach znaleźli usprawiedliwienie dla swojej słabości: o wiele lepszym diuretykiem niż piwo jest… woda.

Mit. Patrzenie w ogień może wywołać moczenie nocne.

… a swędzenie stóp to zapowiedź podróży. To oczywiście bzdura.

Mit. Samobadanie jest wyłącznie domeną kobiet.

Samobadanie jest najważniejsze w profilaktyce raka jądra u mężczyzn. Jest wysoce wskazane w przypadku mężczyzn w grupie wiekowej od 20 do 40 lat.

wszystkie
Redagował: Bartek Wnuk 2018-03-23 17:05:29
Drukuj zapisz jako pdf strona główna Odwiedziny: 10161