To też my! Signum - Optyk Okulista

Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach
8.00-20.00
Kontakt
32 35 000 35
Katowice ul. Bażantów 6C
Strona główna / O firmie / Pogromcy zdrowotnych mitów

Pogromcy zdrowotnych mitów

Dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop

2016-06-15

Fakt. Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa powinna odbyć się dopiero po pierwszej miesiączce. 

Wyjątkiem są niepokojące objawy ginekologiczne. Wcześniejsza wizyta jest również ważna ze względu na proces edukacyjny dziewczynki. Możemy poinformować, jak powinien przebiegać cykl miesiączkowy, co jest normą albo czy dziewczynka może stosować tampony. Nie ma jednak bezwzględnych wskazań, aby ta wizyta odbyła się przed pierwszą miesiączką.

Mit. Długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi lub jajnika.

Badania naukowe wskazują, że antykoncepcja redukuje ryzyko zachorowania na raka jajnika i raka trzonu macicy. W przypadku zmian patologicznych piersi, nie ma jednoznacznych dowodów. Uważa się, że kobiety, które nie są obarczone dużym ryzykiem wystąpieniem raka piersi, nie zwiększają ryzyka zachorowania,­­­­­ stosując antykoncepcję hormonalną.

Mit. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie należy jeść grejpfrutów.

Nie należy popijać niektórych leków sokiem z grejpfrutów ponieważ mogą występować między nimi niepożądane interakcje. Nie stwierdzono jednak wpływu spożywania grejpfrutów na skuteczność działania leków antykoncepcyjnych.

Fakt. Spożywanie cukru ma wpływ na podatność na infekcje intymne.

Spożywanie dużej ilości produktów bogatych w cukry proste zwiększa ryzyko występowania infekcji grzybiczych. W przypadku nawracających infekcji zalecana jest wręcz dieta, która nie zawiera cukru.

Mit. Bolesne miesiączki nie są powodem do niepokoju.

W każdym wieku bolesna miesiączka jest powodem do niepokoju. Często w momencie pojawiania się cykli owulacyjnych miesiączki stają się bardziej bolesne. Jeśli jednak ból utrudnia życie kobiety, wtedy należy skonsultować się z lekarzem.

Fakt. Macica może wypaść.

Obniżenie i wypadanie narządu rodnego należy do jednych z częściej występujących schorzeń wieku pomenopauzalnego. Czynnikami zwiększającymi ryzyko schorzenia są m.in. wcześniejsze porody drogami natury, interwencje stosowane podczas porodów, ciężka praca, otyłość oraz masa urodzonych dzieci.

Mit. Można zaplanować płeć dziecka.

Możemy jedynie zwiększyć jej prawdopodobieństwo. Przy prawidłowych cyklach miesiączkowych łatwo określić, kiedy występuje owulacja. Plemniki, które niosą materiał genetyczny z chromosomem X (decydującym o płci żeńskiej) żyją dłużej. Jeżeli do kontaktu seksualnego dochodzi na 2-3 dni przed planową owulacją, prawdopodobieństwo, że dzieckiem będzie dziewczynka jest większe. Nie da się jednak zaplanować tego w 100%.

Fakt. Matka karmiąca powinna być na specjalnej diecie.

Przede wszystkim kobieta powinna zdrowo się odżywiać. Specjalną dietą możemy określić duże spożycie kwasów omega 3, które bardzo dobrze wpływają na noworodka. Najlepiej jeśli jest to forma naturalna, niestety niektóre ryby zawierają też metale ciężkie, na co trzeba zwracać uwagę przy ich wyborze. Dietę warto wspomagać suplementacją.

Fakt. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi.

Jeżeli kobieta w swoim życiu nigdy nie karmiła piersią, to ryzyko zachorowania na raka piersi rośnie.

wszystkie
Redagował: Grzegorz Goik 2016-06-15 09:27:35
Drukuj zapisz jako pdf strona główna Odwiedziny: 10161