To też my! Signum - Optyk Okulista

Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach
8.00-20.00
Kontakt
32 35 000 35
Katowice ul. Bażantów 6C
Strona główna / O firmie / Pogromcy zdrowotnych mitów

Pogromcy zdrowotnych mitów

DR N. MED. WIESŁAW TASZAKOWSKI, ALERGOLOG

2016-03-18

FAKT. MOŻNA BYĆ UCZULONYM NA DRUGĄ OSOBĘ

W literaturze przedmiotu opisywane są przypadki nietolerancji wydzielin drugiego człowieka. Brytyjscy naukowcy badali przypadki reakcji alergicznej u kobiet uczulonych na nasienie swoich partnerów. Badacze wysnuli hipotezę, jakoby w przypadku uczulenia na nasienie, substancją wywołującą alergię była pewna glikoproteina wytwarzana w prostacie.

Fakt. Bierne palenie wywołuje astmę.

Bierne palenie należy do czynników ryzyka astmy, a w przypadku osób chorych – zdecydowanie pogarsza ich stan. Ponad 80 proc. chorych twierdzi, że bierne palenie wywołuje u nich silne objawy.

Fakt. Wstrząs anafilaktyczny może wystąpić u kogoś, kto nie miał wcześniej żadnej reakcji alergicznej.

Wstrząs anafilaktyczny w wielu przypadkach jest pierwszym objawem alergii. I to wyjątkowo groźnym – osoby, które nie wiedzą, że są uczulone nie mają przy sobie adrenaliny, której wstrzyknięcie ratuje życie w takiej sytuacji. Nieprzygotowani, możemy jedynie zadzwonić po pogotowie i ułożyć chorego w pozycji leżącej z nogami uniesionymi w górę.

Fakt. Jedna alergia może pociągać za sobą kolejne.

W przypadku nieleczonych alergii na pokarmy i pyłki z czasem ilość alergenów, na które reagujemy powiększy się i w praktyce czas występowania objawów (w przypadku pyłkownicy) zwiększy się np. z dwóch do sześciu miesięcy w roku.

Mit. Aby pozbyć się alergii, alergik powinien przebywać wśród alergenów, które go uczulają.

Przebywanie wśród alergenów nasila objawy alergii. Podstawą w alergologii jest odstawienie alergenu na bok. Oczywiście, od pewnych alergenów się nie ucieknie (takich, jak np. kurz), ale już w przypadku alergii pokarmowej można unikać spożywania produktów, które nas uczulają. Podobnie w przypadku alergii pyłkowych, zniwelować objawy alergii można m.in. unikając spacerów w dni o wysokim stężeniu pyłków, czy wyjeżdżając nad morze, gdzie ze względu na wilgotność jest mniej alergenów.

Mit. Astmatyk nie powinien zawodowo uprawiać sportu.

Wielu mistrzów olimpijskich miało astmę. Sztandarowym przykładem jest pływak Mark Spitz, zdobywca siedmiu medali w czasie jednych Igrzysk Olimpijskich (Monachium 1972). Astma często występuje podczas wysiłku, ale niezwykle rzadko podczas pływania. Co innego bieganie, ale i na to są sposoby. Warto skonsultować się z lekarzem, który poinformuje, w jaki sposób przygotować się do wzmożonej aktywności fizycznej.

Fakt. U alergika uczulonego na pyłki brzozy może wystąpić reakcja alergiczna po zjedzeniu jabłka.

U alergika uczulonego na pyłki brzozy może wystąpić reakcja alergiczna po zjedzeniu jabłek, gruszek i innych owoców pestkowych, a także kiwi, marchewki czy selera. Dzieje się tak, ponieważ są to tzw. alergeny krzyżowe. Badania wskazują, że ponad połowa osób uczulonych na pyłki roślin, po spożyciu pokarmów reagujących krzyżowo, może mieć reakcję alergiczną.

Fakt. Alergikiem może zostać każdy z dnia na dzień.

Skłonność do alergii jest dziedziczna. W przypadku predyspozycji, czyli pozytywnego wywiadu alergologicznego (uczuleni są już mama, tata i rodzeństwo) ryzyko pojawienia się alergii jest bardzo duże i może wystąpić w dowolnym czasie.

Fakt. Uczuleni na kurz powinni spędzać wakacje w górach.

Morze i wilgoć nie służą uczulonym na roztocza kurzu domowego. Z kolei wysokie góry, powyżej pięter roślinności, gdzie stężenie roztoczy jest niższe, to dobry pomysł na wakacje dla uczulonych na kurz. Należy jednak zwracać uwagę na wybór miejsca noclegowego – w domkach letniskowych mogą występować roztocza magazynowe, które także wywołują reakcję alergiczną.

wszystkie
Redagował: Grzegorz Goik 2016-03-18 09:47:22
Drukuj zapisz jako pdf strona główna Odwiedziny: 10161