To też my! Signum - Optyk Okulista

Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach
8.00-20.00
Kontakt
32 35 000 35
Katowice ul. Bażantów 6C
Strona główna / O firmie / Pogromcy zdrowotnych mitów

Pogromcy zdrowotnych mitów

Pogromcy zdrowotnych mitów - szczepienia ochronne

2018-11-22

Czy szczepić się przeciwko pneumokokom, odrze lub polio? Pacjentki w ciąży i pacjenci po chorobie onkologicznej nie powinni być szczepieni? Mity z zakresu wakcynologii obala lek. Justyna Kurzok-Najbar, specjalista medycyny rodzinnej prowadząca Certyfikowane Centrum Medycyny Podróży w Centrum Medycznym Signum.

Mit: Szczepienia wywołują alergie.

Nie ma badań, które potwierdzają, że szczepionki mogą wywoływać alergię. W składzie szczepionek, mogą znajdować się substancje, na które pacjent jest uczulony (zwykle w śladowych ilościach). Stąd każde szczepienie musi być poprzedzone kwalifikacją lekarską.

Mit/Fakt: Na zakażenie pneumokokami najbardziej narażone są osoby starsze.
Na zakażenia pneumokokami narażeni jesteśmy wszyscy, jednak niektóre grupy pacjentów zakażenie mogą przechodzić szczególnie ciężko. Są to – poza osobami starszymi – małe dzieci, pacjenci po leczeniu onkologicznym, przewlekle chorzy, osoby bez śledziony. I to dla nich przede wszystkim zalecane są szczepienia.

Fakt/Mit: Przyjmowanie szczepień w czasie ciąży nie jest wskazane.
Niektóre szczepienia w ciąży są przeciwwskazane bezwzględnie. Są takie, którymi mimo ogólnych przeciwwskazań szczepimy, jeżeli zagrożenie ciężką chorobą jest większe niż potencjalne ryzyko szczepienia. Są też szczepienia, które są wręcz zalecane. Należą do nich szczepienie przeciw grypie i krztuścowi.

Mit: Nie warto szczepić się przeciw zapomnianym chorobom (np. przeciwko błonicy, chorobie Heinego-Medina).
Szczepić warto zawsze. Choroby są zapomniane (występują bardzo rzadko) dzięki szczepieniom. Jeżeli osób nieszczepiących się będzie przybywało, ryzyko powrotu chorób zapomnianych zwiększy się, czego przykładem jest wzrastająca liczba przypadków odry.

Mit: Pacjenci po przebytej chorobie onkologicznej do końca życia nie powinni przyjmować żadnych szczepień.
U pacjentów onkologicznych w przebiegu choroby lub jej leczenia często dochodzi do spadku odporności, a tym samym zwiększonego ryzyka infekcji o cięższym przebiegu. W trakcie leczenia większość szczepień jest przeciwwskazana, jednak z uwagi na zróżnicowanie przypadków, zawsze warto skontaktować się z lekarzem. O szczepieniach bezwzględnie powinny pamiętać osoby z otoczenia pacjentów chorujących onkologicznie. Nasze szczepienie może uratować życie drugiej osobie.

Mit: Przed podróżą do egzotycznych krajów wystarczą szczepienia obowiązkowe wskazane na stronie MSZ.
Na decyzję jakie szczepienia są istotne przed planowaną podróżą ma wpływ wiele czynników. Są nimi m.in. zakwaterowania, planowane aktywności, choroby współistniejące danego pacjenta. Podział na obowiązkowe i zalecane szczepienia nie jest uzależniony od stopnia ryzyka zakażenia. Jeśli podróżujemy do RPA z Europy, szczepienie przeciwko żółtej febrze nie jest nawet zalecane, ale jeżeli po drodze odwiedzimy Angolę – będzie już bezwzględnie wymagane.

Mit: Mając ważne szczepienie przeciwko tężcowi, nie trzeba przyjmować go ponownie po wypadku bądź zranieniu. 
W większości przypadków tak jest. Jednak w niektórych sytuacjach (np. duża rozległość rany) należy podać dawkę przypominającą. O konieczności podania szczepionki decyduje lekarz.

wszystkie
Redagował: Ola Giczewska 2018-11-22 17:23:49
Drukuj zapisz jako pdf strona główna Odwiedziny: 10161