To też my! Signum - Optyk Okulista

Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach
8.00-20.00
Kontakt
32 35 000 35
Katowice ul. Bażantów 6C
Umów wizytę
Strona główna / O firmie / Aktualności

Aktualności

Laboratorium

2017-03-01

Materiał do badań laboratoryjnych pobierany jest codziennie, od poniedziałku do piątku w godz. od 8:15 do 11:00. Wyniki badań dostępne są następnego dnia, w pilnych sytuacjach można je uzyskać w tym samym dniu w godzinach popołudniowych. W przypadku niektórych specjalistycznych badań, w których metodyka wykonania wymaga szczególnych warunków, pacjenci uprzedzani są o wydłużeniu czasu oczekiwania na wynik.

Wykonujemy szereg badań laboratoryjnych. Informacje o pełnym zakresie wraz z cennikiem dostępne są w rejestracji poradni. Poniżej cennik najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych.

Cennik najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych

Morfologia krwi (pełna, 25 parametrów)  6 zł
Rozmaz krwi  6 zł
Badanie ogólne moczu  6 zł
Posiew moczu  30 zł
INR  8 zł
APTT  8 zł
Glukoza  6 zł
Elektrolity (sód, potas)  12 zł
Lipidogram (CHOL, LDL, HDL, TG)  20 zł
ALT  6 zł
AST  6 zł
Próby wątrobowe (ALT,AST,ALP,BIL,GGTP)  20 zł
Kreatynina  6 zł
Kwas moczowy  6 zł
Żelazo  6 zł
CRP  20 zł
TSH  15 zł
FT3  17 zł
FT4  17 zł
antyTPO – 30 zł
PSA całkowite  25 zł
beta HCG  20 zł
witamina D3  70 zł
anty HCV  30 zł
antygen HBs  15 zł
anty HBs  25 zł
borelioza IgG, IgM (podstawowa)  70 zł
borelioza IgG, IgM met. Western-Blot  200 zł
grupa krwi  30 zł
przeciwciała odpornościowe (Coombs)  25 zł
IgE całkowite  20 zł
Kał - pasożyty  10 zł
Kał - krew utajona  17 zł
Kał - Lamblia  30 zł
Panel alergenów mieszany  150 zł
Panel alergenów pokarmowy  150 zł
Panel alergenów oddechowy  150 zł
Kał - Salmonella (SANEPID)  130 zł
 

Jak przygotować się do badań?

BADANIA KRWI

Do większości badań krwi należy zgłaszać się na czczo, tj. po co najmniej sześciogodzinnej przerwie w jedzeniu i piciu (w sytuacjach koniecznych można pić wodę niegazowaną).

Badanie hormonów tarczycy 

Osoby przyjmujące preparaty hormonów tarczycy na badanie powinny zgłaszać się przed przyjęciem porannej dawki tych leków.

Test obciążenia glukozą

Pacjent do testu powinien zgłosić się na czczo, z zakupionym w aptece odpowiednim preparatem glukozy. W zależności od rodzaju wykonywanego testu, na badanie trzeba zarezerwować od 1 do 2 godzin. Po zgłoszeniu się do laboratorium pobierana jest próbka krwi, następnie pacjent wypija roztwór glukozy i po 1­ do 2 godzin ( w zależności od rodzaju wykonywanego testu) pobierana jest kolejna próbka krwi.

Aby wynik badania był niezafałszowany, czas pomiędzy pobraniami należy spędzić w Poradni, siedząc (każdy wysiłek fizyczny ma wpływ na metabolizm glukozy).

Z uwagi na czas potrzebny do przeprowadzenia badania, do laboratorium należy zgłosić się do godz. 8.15­ informując w Rejestracji laboratorium o rodzaju badania.

BADANIE MOCZU

Pobieranie moczu do badania ogólnego

Do badania należy pobrać pierwszy mocz po nocy. Po umyciu okolicy cewki moczowej, pierwszą część moczu oddać do ubikacji, następną porcję (tzw. środkowy strumień) oddać do jednorazowego pojemnika.

Do badania przyjmowane są tylko próbki moczu w jednorazowych plastikowych probówkach lub pojemnikach.

Pobieranie moczu u noworodków i niemowląt

Po umyciu okolicy cewki moczowej i osuszeniu czystą pieluszką, należy podać dziecku picie, pozostawiając bez pieluszki. Po chwili dziecko oddaje mocz. Do pierwszych kropli moczu podstawić pieluszkę, a następnie plastikowy pojemniczek.

Do pobrania moczu można zastosować również jałowe woreczki do pobierania moczu (specjalne dla chłopców i dziewczynek). Po umyciu i osuszeniu okolicy cewki moczowej przykleja się woreczek. Najlepiej zrobić to wcześnie rano, aby uzyskać poranną porcję moczu. Po uzyskaniu materiału, woreczek odkleja się, zamyka i w całości umieszcza w jednorazowym, plastikowym pojemniku.

Nie należy przelewać moczu z woreczka do pojemnika!

Dobowa zbiórka moczu

W godzinach porannych (np. o 7.00) oddajemy mocz do ubikacji, następnie każdą porcję moczu, aż do dnia następnego do godz. 7.00, oddajemy do jednego dużego naczynia. Zbierany mocz przechowujemy w chłodnym miejscu. Po zakończeniu zbiórki, mierzymy objętość zebranego moczu, dokładnie mieszamy i próbkę około 30-­50 ml moczu dostarczamy do laboratorium w jednorazowym, plastikowym pojemniku.

Na pojemniku należy umieścić informację o łącznej objętości zebranego moczu.

BADANIA KAŁU

Badania parazytologiczne (pasożyty) oraz na obecność świeżej krwi w stolcu

Ze świeżego kału należy pobrać przy pomocy łopatki umieszczonej w pojemniku w ilości odpowiadającej wielkości orzecha laskowego próbkę materiału ( z 2-3­ różnych miejsc). Pojemnik z materiałem należy szczelnie zamknąć i zabezpieczyć woreczkiem foliowym.

Materiał należy w możliwie krótkim czasie dostarczyć do laboratorium, a w przypadku dłuższego przechowywania umieścić go w chłodnym miejscu.

INNE

Pobieranie materiału do badań mykologicznych (diagnostyka grzybicy).

W celu ustalenia rozpoznania grzybicy zewnętrznej do badań pobiera się zeskrobiny paznokci, zeskrobiny skóry, włosy.

Przed badaniem przez okres 7 dni paznokcie nie mogą być malowane, zmywane zmywaczem z acetonem.

Materiał pobierany jest przed rozpoczęciem leczenia przeciwgrzybiczego.

Pobieranie plwociny na posiew

W dniu poprzedzającym badanie, wieczorem, należy usunąć z jamy ustnej ewentualne dostawki czy protezy zębowe.

Materiał do badania należy odkrztusić w dniu badania, rano, na czczo.

Po dokładnym umyciu zębów i kilkukrotnym przepłukaniu jamy ustnej przegotowaną wodą, odkrztusić porcję plwociny (nie śliny) do jałowego pojemnika (pojemnik trzymać za podstawę).

Pojemnik należy dokładnie zamknąć i niezwłocznie przekazać do laboratorium. Jeżeli czas dostarczenia przedłuża się, plwocinę po pobraniu należy oziębić do temp. +4°C i transportować w schłodzonym pojemniku

Jeżeli odkrztuszenie jest obfite, najlepiej odkrztusić do pojemnika drugą porcję (ślina nie ma wartości diagnostycznej).

wszystkie
Redagował: Bartek Wnuk 2017-04-12 12:29:57
Drukuj zapisz jako pdf strona główna Odwiedziny: 23003